Komisja artystyczna

Marek Harbaczewski
Marek Harbaczewski – choreograf, pedagog, folklorysta, animator kultury. Kierownik artystyczny Zespołu Regionalnego MOGILANIE. Wykładowca Kursów Kwalifikacyjnych dla Instruktorów Tańca w Bielsku Białej i Krakowie, oraz Studium Folklorystycznego dla instruktorów zespołów folklorystycznych Nowym Sączu. W latach 2008 - 2016 współpracował jako wykładowca z Akademią Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Wykładowca programu MISTRZ TAŃCA organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dotyczącego folkloru tanecznego Krakowiaków Zachodnich - 2023. Wieloletni współpracownik i wychowanek Janiny Kalicińskiej W latach 2014 – 2021 Pracownik Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu na stanowisku Główny Specjalista ds. Tańca Ludowego. W sposób szczególny zainteresowany regionem Krakowskim (Krakowiacy Wschodni i Zachodni). Członek wielu komisji festiwalowych i przeglądów folklorystycznych. Propagator i miłośnik kultury tradycyjnej

Monika Dudek
Dyrektorka Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Etnolożka, pieśniarka, choreografka, pasjonatka polskiego folkloru muzycznego. 30-letnią praktykę taneczną i śpiewacza doskonaliła kształcąc się w zakresie instruktażu, choreografii oraz śpiewu białego. Prowadzi badania terenowe w zakresie tradycji i folkloru muzycznego. Jest jurorką przeglądów folklorystycznych i konkursów poświęconych tradycji. Od 15 lat prowadzi grupy śpiewacze i taneczne, inicjując i rozwijając wspólnoty kobiet, działające w oparciu o lokalne tradycje i zamiłowanie do śpiewu. W roku 2013 i 2020 stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie dokumentacji tradycyjnych pieśni ludowych na terenie gminy Krzeszowice. Efektem ostatnich działań stypendialnych był projekt “Rzeka pieśni” - utwory nagrywane w domu, w naturze i udostępniane publicznie w okresie pandemii.

Wiesława Hazuka
Choreograf, pedagog, ekspert polskiej sekcji CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej). Znawczyni tańca tradycyjnego i folkloru tanecznego Krakowiaków Wschodnich i Zachodnich. Wykładowca kursów kwalifikacyjnych dla instruktorów tańca w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie oraz seminariów i studium folklorystycznego organizowanych przez Centralną Poradnie Amatorskiego Ruchu Artystycznego (CPARA) i Małopolskie Centrum SOKÓŁ w Nowym Sączu. Ceniona jurorka przeglądów i festiwali folklorystycznych o zasięgu regionalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Swoją wiedzą i doświadczeniem wielokrotnie dzieliła się podczas kursów i warsztatów prowadzonych dla instruktorów tańca ludowego zarówno w kraju jak i zagranicą. Autorka wielu choreografii dla zespołów z Polski jak i zagranicy (Kanada, USA, Szwajcaria, Belgia, Francja, Czechy). Wieloletni kierownik artystyczny i choreograf Zespołów Pieśni i Tańca SOBÓTKA z Tarnowa, MAŁOPOLSKA z Dębicy i ŚWIERCZKOWIACY z Tarnowa.

ALEKSANDER SMAGA
Muzyk instrumentalista, od 20 lat związany zawodowo z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – główny specjalista ds. muzyki. Konsultant z zakresu tradycyjnej kultury muzycznej Małopolski, dokumentalista folkloru muzycznego, opiekun archiwalnych zbiorów fonograficznych MCK SOKÓŁ, animator kultury, kierownik 4 edycji dwuletniego STUDIUM FOLKLORYSTYCZNAGO dla instruktorów zespołów folklorystycznych (2014 – 2016), organizator Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA w Podegrodziu (od 2006 – ), pomysłodawca i realizator Małopolskich Warsztatów dla Akustyków – zajęć dokształcających z zakresu realizacji dźwięku (2011 – 2019), organizator Konkursu Heligonistów Województwa Małopolskiego w Mordarce (od 2018 - ), POSIADÓW TEATRALNYCH na Orawie (od 2022 - ), Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej (od 2020 - ), juror przeglądów, konkursów o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

dr ŁUKASZ ZAPAŁA
Pracownik działu badań i opracowania zbiorów Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ W Nowym Sączu - Instytutu Niematerialnego Dziedzictwa Ludów Karpackich w Ludźmierzu. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku polonistyka-komparatystyka. Tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwa uzyskał w ramach przewodu doktorskiego przeprowadzonego w Instytucie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Autor artykułów naukowych publikowanych w czasopismach takich jak „Gwary dziś”, czy „Perspektywy Kultury”. Zainteresowania naukowe: dialektologia opisowa, leksykologia gwarowa i socjolingwistyka. Szczególną uwagę poświęca problematyce przemian polszczyzny mówionej wsi oraz wierzeniowości i obrzędowości ludowej. Od 2017 roku współpracuje z Kuratorium Oświaty w Krakowie w zakresie organizacji „Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego GÓRALSKIE CYTANIE” pełniąc funkcję koordynatora, wieloletni członek jury tegoż konkursu .